Počet záznamů: 1  

Muzeum Kouřimska (Kouřim, Česko)

 1. Jméno korporaceMuzeum Kouřimska (Kouřim, Česko)
  Jiné jménoMuzeum Kouřimska v Kouřimi
  Muzeum v Kouřimi
  Regionální muzeum (Kolín, Česko). Muzeum Kouřimska
  Místo Kouřim (Česko), Mírové náměstí 1
  Vznik1906
  Události1967 - muzeum pod správou Regionálního muzea v Kolíně
  Osobnosti Dvořák, František, - lékař, archeolog
  URLhttp://www.kolin.cz/muzeum/
  PopisNa jižní straně náměstí, v budově bývalé radnice. - Muzeum bylo založeno r. 1906 Musejním spolkem pro okres Kouřimský (zřízen valnou hromadou 29.6.1906), základ tvořily archeologické nálezy ze sbírek místní chlapecké školy a dary od občanů z Kouřimi a okolí. Sbírky nejprve umístěny do kabinetu chlapecké školy, v r. 1907 vystaveny ve velké zasedací síni Občanské záložny. Během první světové války činnost spolku přerušena, sbírky se podařilo uchovat. R. 1928 Občanská záložna pro muzeum získala budovu bašty v gotickém městském opevnění (tzv. muzejní bašta), která byla do r. 1930 zrekonstruována. V prvním patře bašty pak umístěny archeologické sbírky, uspořádané mj. i MUDr. Františkem Dvořákem. Archeologická expozice zde byla umístěna do r. 1949 (až do 90. l. bašta sloužila jako depozitář). - Během druhé světové války byla na základě udání konfiskována sbírka starých zbraní, přitom došlo k odcizení i řady dalších exponátů. V r. 1949 část archeologických sbírek přemístěna do nově získaných prostor v Okresním domě. R. 1951 zrušena Muzejní jednota, muzeum i se sbírkami přešlo do správy města. V r. 1964 všechny muzejní sbírky přeneseny do dnešní, historické budovy bývalé radnice, kde byly zpřístupněny veřejnosti v nových expozicích. - Od r. 1967 Muzeum Kouřimska pod správou Regionálního muzea v Kolíně, jako jeho pobočka. - V r. 1992 proběhla oprava muzejní budovy, od r. 2002 nově zpřístupněno podzemí původní historické západní části budovy s dosud dochovanými prostorami bývalé obecní věznice, tzv. Machny. V těchto sklepeních jsou rovněž vchody do rozsáhlé sítě podzemních chodeb pod celou historickou částí města. V r. 2004 otevřena nová stálá expozice Středověká Kouřim a Kouřimsko, na kterou navázala v r. 2006 další část expozice nazvaná Historická Kouřim a kouřimský kraj v nově zrekonstruované část prvního patra budovy a muzejní obrazárna. Od r. 2008 otevřena expozice Slovanská Kouřim, připomínající zdejší významnou archeologickou lokalitou. - Ve vstupní hale muzea od r. 2000 umístěno městské Informační centrum.
  Klíč.slovamuzea * muzejní spolky * muzejní expozice * regionální muzea * pobočky
  CitaceTKÁČ, Vladimír, KADLECOVÁ-MIKITINOVÁ, Helena. Čechy - země kulturních pokladů. 1. vyd. Opava: Optys, 1995, s. 144.
  Regionální muzeum v Kolíně: Muzeum Kouřimska v Kouřimi [online]. [cit. 2010-09-03]. Dostupné z: http://www.muzeumkolin.cz/historiekourim.php.
  Kouřim: Muzeum Kouřimska [online]. [cit. 2010-09-03]. Dostupné z: http://www.kourim.info/muzeum-kourimska.php.
  Viz též souvísející Stará radnice (Kouřim, Česko)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (14) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.