Počet záznamů: 1  

Zlenice (hrad)

 1. Jméno korporaceZlenice (hrad)
  Místo Zlenice (Česko)
  Události1318 - první zmínka o hradu
  1465 - hrad uváděn jako pustý
  1999 - zahájen předběžný archeologický výzkum
  Osobnosti z Dubé, Ondřej - držitel hradu Zlenice
  Durdík, Tomáš - kastellolog
  Kašpar, Vojtěch - archeolog
  PopisZřícenina hradu na ostrohu nad pravým břehem řeky Sázavy a ústím potoka Mnichovka 1 km jižně od Senohrab, naproti obci Zlenice. Lidově hrad nazýván Hláska. - Kdy byl hrad založen není známo, pravděpodobně však v první pol. 14. stol. R. 1318 byl v písemnostech uváděn Oldřich ze Zlenic. Není zcela jisté, zda pocházel ze zaniklé osady na druhém břehu Sázavy, podle níž byl později hrad pojmenován, nebo zda prameny hovoří o opevnění na protějším svahu (jeho terénní relikty jsou patrné dodnes) nebo zda se zpráva vztahuje přímo na zříceniny dnešního hradu. R. 1351 zapsal Jan ze Zlenic "hrad Zlenický, se vším, co při něm bylo," Štěpánovi a Ješkovi z Tetína. Na počátku druhé poloviny 14. stol. patřil hrad do majetku pánů z Dubé, tato větev rodu r. 1412 vymřela na hradě Zlenicích Ondřejem IV. z Dubé, nejvyšším sudím království Českého. V r. 1412 potom hrad Zlenice připadl jako léno králi, do držení jej dostali Boček starší z Poděbrad a Půta z Častolovic. R. 1415 koupil Zlenice se dvěma poplužními dvory Kuneš z Konojed, potom jej získali Zdeněk Kostka z Postupic a Kuneš Rozkoš z Dubé. Po r. 1454 přešlo panství na bratry Buriana, Zdeňka a Mikuláše Trčky z Lípy, v r. 1458 je opět získal Zdeněk z Postupic. Příčinou zániku zlenického hradu byla vojenská akce poděbradských válek v l. 1463-1465. R. 1465 byl hrad uváděn již jako pustý. - Přístupová cesta k hradu vedla od jihovýchodní strany z nivy řeky Sázavy, a proto bylo i předhradí za hradním jádrem. Na předhradí se vstupovalo patrně věžovitou branou, jižní část předhradí vyplňovala hospodářská zástavba. Jádro hradu (na půdorysu nepravidelného pětiúhelníka) bylo od předhradí odděleno širokým příkopem vylámaným ve skále a přístupné po mostě (s padací částí) poměrně subtilní věžovitou branou. Hradba vycházející od brány na obě strany zůstala částečně zachována. Součástí ohrazení ve straně nad řekou byla i okrouhlá, patrně studniční věž. Do vnitřního hradu se vstupovalo branou mezi obytnou věží se zaobleným nárožím a čelem palácového křídla. Palácová křídla zřejmě tvořila tři strany vnitřního hradu, předěleného asi ještě příčnou hradbou na dvě části. Jížní křídlo bylo patrně spojené s obytnou věží, která obsahovala i valeně zaklenutou místnost s hrotitým oknem (snad kapli) a v předposledním podlaží i roubenou komoru. - Hrad Zlenice je typickou ukázkou blokové dispozice, charakteristické především pro šlechtické hrady první poloviny 14. stol. - Od r. 1999 probíhaji na hradě předstihové a záchranné archeologické výzkumy, vedené Vojtěchem Kašparem a Tomášem Durdíkem v souvislosti s činností Sdružení pro ochranu kulturního dědictví - Zlenice. Celý areál hradu je postupně upravován a zbytky staveb jsou citlivě konzervovány. - Ke hradu se také vztahuje kniha Radovana Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318.
  Klíč.slovahrady * zaniklé hrady * zříceniny * poplužní dvory * archeologické výzkumy * sdružení
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl 15. Praha: Šolc a Šimáček, 1927, s. 51-54.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 320.
  DURDÍK, Tomáš et kol. Studie na záchranu a rehabilitaci hradní zříceniny Zlenice a jejího přírodního prostředí. Praha: REFOT, 2010, 95 s.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
  (51) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.