Počet záznamů: 1  

Brnky (zámek)

 1. Jméno korporaceBrnky (zámek)
  Místo Brnky (Česko)
  Události1561 - první zmínka o tvrzi
  1662 - dokončena přestavba na zámek
  1723 - dokončena barokní přestavba zámku
  PopisNa jihovýchodním okraji obce, při bývalém poplužním dvoře. - Původně zde stávala tvrz, písemně poprvé uváděná r. 1591, za Kalenických z Kalenic. Potom se držitelé střídali, r. 1652 koupil Brnky doktor medicíny a univerzitní profesor Jan Křtitel (Baptista) Birko z Birkenštejna a jeho žena Apolena Víznerová z Nevítkova, kteří patrně začali s přestavbou tvrze na zámek. R.1661 darovali Brnky rektorovi novoměstské jezuitské koleje Janovi z Vrbna, jezuité r. 1662 zámek dostavěli přibližně do dnešní podoby. V l. 1721-1723 probíhala barokní přestavba, v té době koupil Brnky polní maršál, zbrojmistr Damián Jan Sickingen. Přestavbu dokončil říšský hrabě Caretto-Millesim. Novorenesanční přestavba proběhla v 70.-80. l. 19. stol., poslední dílčí úpravy v r. 1931. - Jedná se o obdélnou, dvoupatrovou budovu s obdélným přístavkem na východní straně. V jádře zachována renesanční budova se zbytky gotického zdiva z původní tvrze. Hlavní západní průčelí členěno lizénami a obdélnými okny. Vstupní portál obdélný, zdobený boltcovým ornamentem a profilovaným trojúhelníkovým štítem, podepřeným dvojicí volutových konzolek. Při jižním nároží téhož průčelí bohatě profilovaný samostatný vchod do zámecké kaple (zrušené r. 1892). Zadní východní průčelí zámku, obrácené do sadu členěno sloupovým portikem s balkónem s přistavěným novějším schodištěm. Prostory v přízemí sklenuty valenou klenbou s lunetami, v patře fabionem a štukovou římsou. Bývalá zámecká kaple Narození Panny Marie prochází přízemím a patrem západní části budovy, je obdélná, sklenutá valenou klenbou s lunetami a bohatou raně barokní štukovou výzdobou. Na stěnách mělké polokruhově ukončené výklenky, prolomené na západní straně v přízemí obdélnými okny, v patře okny polokruhově ukončenými. Na severní straně v patře panské oratoře s dřevěnou balustrádou i u protilehlých oken, v přízemí je vchod s raně barokními dveřmi a vchod do přilehlé obdélné sakristie. Na východní straně obdélný novější přístavek presbytáře spojený s původní kaplí obdélným oknem. V severní části budovy bývala spíž s kuchyní. První patro tvoří jedna velká místnost, ve druhém patře jsou pokoje dva. Nad kaplí ve druhém patře býval reprezentační hodovní sál (tzv. šenktiš). V záznamu z r. 1719 na střeše zámku uváděna dřevěná věž. - Zámek Brnky dnes v havarijním stavu, bývalý zámecký park je neudržovaný.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * zámecké kaple * zámecké parky * parky * gotika * renesance * baroko * novorenesance
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 123.
  HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 119-120.
  ÚLOVEC, Jiří. Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech. 1. vyd. 1. díl. Praha: Libri, 2003, s. 48-52.
  Povodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 188.
  Zdiby: historie [online]. [cit. 2006-04-11]. Dostupné z: http://www.obeczdiby.cz/index.php?pg=historie.html.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (9) - ČLÁNKY

Mapa

Brnky (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°9'23.68"N, 14°24'38.39"E

GPS: 50°9'23.68"N, 14°24'38.39"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.