Počet záznamů: 1  

Kostel sv. Jakuba Většího (Otruby, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel sv. Jakuba Většího (Otruby, Česko)
  Jiné jménoKostel sv. Jakuba Většího (Lidice Menší, Česko)
  Místo Lidice Menší (Česko)
  Otruby (Česko)
  Události1352 - první písemné zmínky
  1880 - kostel opraven
  2015 - začátek obnovy kostela
  Osobnosti Sequens, František - malíř
  Janovský, Heřman - advokát, poslanec
  PopisJižně od obce Otruby, u hospodářské usedlosti zvané dnes Lidický dvůr, dříve prastaré vsi Lidice Menší. - Původně zde stával farní gotický kostel sv. Václava, písemně zmiňován v Registrech desátků papežských již v r. 1352. Kostel i s obcí zpustošen a rozbořen během husitských válek; obce zanikla, dvůr s kostelem byly obnoveny. Později byl ještě několikrát opravován a zasvěcen sv. Ondřeji a nakonec sv. Jakubu Většímu. V r. 1880 kostel regotizován podle návrhů ing. Achilla Wolfa, na severní straně přistavěna nová sakristie. - Jedná se o jednolodní obdélný kostel s obdélným polygonálně ukončeným presbytářem s opěráky a obdélnou sakristií po severní straně. Loď i presbytář plochostropé, triumfální oblouk lomený. Na střeše sanktusová věžička. - Zařízení: hlavní oltář barokní (rokokový?), ze zrušené kaple Čtrnácti Sv. Pomocníků ve Slaném, s novým obrazem sv. Jakuba od Františka Sequense; pseudgotická kazatelna. - V kostele se v posledních letech konají tzv. půlnoční koncerty při svíčkách a koncerty a mše spojené s výstavami při tradičních setkáních výtvarníků v areálu Lidického dvora. - Severně od kostela na hřbitově stávala až do r. 1843 dřevěná zvonice s kamennou podezdívkou. Na hřbitově také hrob významného slánského politika Heřmana Janovského.
  Klíč.slovakostely * zaniklé obce * zvonice * zaniklé zvonice * hospodářské dvory * hřbitovy * gotika * pseudogotika
  CitacePODLAHA, Antonín. Posvátná místa království Českého. Řada 1. Díl 7. Praha: Dědictví Svatojanské, 1913, s. 178-180.
  POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 566.
  VYKOUK, Jaroslav ml. Lidický dvůr v několika posledních letech ožívá. Kladenský deník. 12.12.2001, roč. 6, č. 289, s. 19.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (16) - ČLÁNKY

Mapa

Kostel sv. Jakuba Většího (Otruby, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°14'54.36"N, 14°4'32.50"E

GPS: 50°14'54.36"N, 14°4'32.50"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.