Počet záznamů: 1  

Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra (Březové Hory, Příbram, Česko)

 1. Jméno korporaceSbor Mistra Jakoubka ze Stříbra (Březové Hory, Příbram, Česko)
  Jiné jméno(Širší termín) Kostel Církve československé husitské (Březové Hory, Příbram, Česko)
  (Širší termín) Husův sbor (Březové Hory, Příbram, Česko)
  Místo Březové Hory (Příbram, Česko), Prokopská 314
  Vznik24.05.1936 - položen základní kámen kostela
  Události25.10.1936 - vysvěcení kostela
  23.10.2016 - odhalení pomníku „Jan Hus cesta ke smíření“
  Osobnosti Šára, Václav - sochař
  PopisV Prokopské ulici na Březových Horách, dnes místní části Příbrami. – Kostel byl postaven za pět měsíců r. 1936 podle návrhu architekta Stanislava Vachaty. Iniciátorem stavby byl první příbramský farář Církve československé husitské profesor František Kalous. – Jedná se o stavbu ve stylu funkcionalismu a konstruktivismu. V předchrámí po obou stranách kolumbárium (místo pro urny). V presbytáři svítící dvouramenný kříž, na čelních stranách dva reliéfy v životní velikosti (vpravo od oltáře Přijímání pod obojí M. Jakoubka ze Stříbra z r. 1420, vlevo Večeře Páně Církve československé z r. 1939). Výzdobu oken podle návrhu Solovjevova provedl v r. 1936 mistr Václav Šára. Jeho dílem jsou i reliéfy u oltáře a sousoší s názvem Práce (horník a legionář), Láska (student a studentka) a Svoboda (prezidenti T.G. Masaryk a E. Beneš). Pod kůrem je zasklené kolumbárium a nachází se zde celoročně vystavený hornický betlém od místního havíře a bubeníka Emanuela Trnky. Od r. 1948 jsou na kůru varhany pořízené z Učitelského ústavu v Příbrami. Věž kostela (výška 30 m) slouží také jako rozhledna. Ve věži byly původně zavěšeny tři zvony (Hus, Masaryk, Farský), dva zabaveny pro účely druhé světové války. – Po r. 1989 opravena omítka a střecha kostela, měděná střecha však byla v r. 1994 ukradena. – V r. 2016 byl v zahradě Sboru odhalen pomník z cyklu „Jan Hus cesta ke smíření“. Jedná se o 220 cm vysoký pískovcový kvádr s kalichem. Autorem je Tomáš Zelený, student Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Identický památník je umístěn v Husinci v zahradě Husova domu.
  Klíč.slovakostely * sbory * funkcionalismus * konstruktivismus * vitráže * veže * zvony * rozhledny * pomníky * církev československá husitská
  CitaceSCHMIDT, Jiří. Kostely na Březových Horách. In Almanach 4. sjezdu rodáků a přátel Březových Hor. Příbram, 1997, s. 63.
  „Jan Hus 600 let v kameni a v nás“. Hořice: Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích, 2016, s. 14-17.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (6) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.