Počet záznamů: 1  

Most T.G. Masaryka (Kralupy nad Vltavou, Česko)

 1. Jméno korporaceMost T.G. Masaryka (Kralupy nad Vltavou, Česko)
  Jiné jménoMasarykův most (Kralupy nad Vltavou, Česko)
  Místo Kralupy nad Vltavou (Česko)
  Vznik21.10.1928 - slavnostní otevření mostu
  Osobnosti Masaryk, Tomáš Garrigue - prezident
  Kroha, Jiří - architekt
  PopisŽelezobetonový silniční most přes Vltavu, spojující Kralupy s Lobečkem. - Autorem projektu architekt Jiří Kroha a ing. Jarolím Farský. Realizátorem firma Kapsa a Müller. Slavnostně otevřen v říjnu 1928. - Most se třemi oblouky, dva postranní o rozpětí 60 metrů nad zemí, jeden o rozpětí 80 m vede přes řeku. Žádný pilíř nestojí v řečišti. Příčné stěny, které podpírají mostovku nad pilíři protaženy za profil mostu a proměněny v kubický útvar, který nese stožáry osvětlení. Původně vybaven na lobečské straně železobetonovým schodištěm spojujícím horní část mostu s nábřežím. Při povodni v březnu 1940 schodiště z bezpečnostních důvodů odstraněno. - Na kralupské straně mostu umístěny dva žulové reliéfy (hlava prezidenta Masaryka a znak města) od sochaře Josefa Nováka a dvě žulové pamětní desky od kamenického mistra Dynybyla. Jedna s nápisem Most T. G. MASARYKA, druhá s nápisem věnovaným historii výstavby mostu. Za války Němci reliéf a desku se jménem T. G. Masaryka odstranili. Po válce se vše vrátilo krátce na své místo. V 50. letech most přejmenován na Most osvobození. Deska se jménem T. G. Masaryka a reliéf navrácen na původní místo až v r. 1990.
  Klíč.slovamosty * silniční mosty * pamětní desky * reliéfy
  CitaceSTUPKA, Josef. Kralupský most. In Zajímavosti o Kralupech nad Vltavou. Kralupy nad Vltavou: Tomáš Fabián, 2003, s. 47-51.
  JUNEK, Jiří. Masarykův most v Kralupech nad Vltavou. In HAVLOVÁ, Ester a kol. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Titanic, 2006, s. 132-133.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (19) - ČLÁNKY
  Most T.G. Masaryka (Kralupy nad Vltavou, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1