Počet záznamů: 1  

Klášter cisterciáků (Klášterní Skalice, Česko)

 1. Jméno korporaceKlášter cisterciáků (Klášterní Skalice, Česko)
  Jiné jménoCisterciácký klášter (Klášterní Skalice, Česko)
  Místo Klášterní Skalice (Česko)
  Vznik1357
  Události1400 - dokončena stavba kláštera
  Zánik1783 - definitivní zrušení kláštera
  Osobnosti Parléř, Petr, - stavitel
  PopisUprostřed obce, na svahu mělkého údolí nad pravým břehem říčky Kouřimky (Výrovky). - Nejmladší cisterciácký klášter ve střední Evropě založil v r. 1357 Dětřich z Portic, biskup Mindenský. Položení základního kamene 13. října 1357 se osobně zúčastnil císař Karel IV. a olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi. Současně s klášterem založil Dětřich i klášterní hrad Šember. Skalický klášter byl panovníky podporován a obdařen mnoha privilegii. Z původních 12 řeholníků, v čele s opatem Mikulášem, kteří přišli do Skalice ze sedleckého kláštera, se postupně počet zvýšil na 50. Dostavba kláštera trvala až do r. 1400. Nejvýznačnější stavbou klášterního areálu byla gotická katedrála Milostné Panny Marie, její stavby se účastnila huť Matyáše z Arrasu, osobně i Petr Parléř. V r. 1421 ale husité celý areál kláštera zničili, jeho majetek pak zapsal císař Zikmund městu Kouřimi. Král Jiří z Poděbrad zastavil zbořený klášter Janu z Vojslavic. V r. 1481 nechal Vilém Zub z Landštejna klášter obnovit a opat Jan, dosazený opět ze Sedlce, přebral zpět původní klášterní majetek. Tehdy byly také opraveny vypálené budovy. Klášter však již měl hospodářské těžkosti a tak podruhé zanikl v r. 1533, jeho majetek převzal klášter sedlecký. Klášterní budovy i chrám byly ponechány svému osudu. V r. 1690 byl klášter z iniciativy sedleckého opata Jindřicha Snopka podruhé obnoven. Původní klášterní budovy však byly již zcela zpustlé a proto musely být postaveny nové. Místo bývalého gotického chrámu byla postavena nevelká barokní kaple Zvěstování Panny Marie, snad s použitím některých zdí původního presbytáře. K její jižní straně přistavěna nová barokní obytná budova. Její původní poloha však dnes nelze určit, není známo, zda navázala na nějakou starší stavbu. Obnovený klášter však byl za josefínských reforem v r. 1783 zrušen definitivně. - Klášterní budovy připadly náboženskému fondu, od kterého je r. 1819 koupil měšťan Jiří Dörfel a přestavěl na hospodářský dvůr se zámkem. - Podobu původního kláštera dnes nelze přesně rekonstruovat. Lze odvodit, že jádro kláštera tvořil rozlehlý čtyřkřídlý komplex, obklopující centrální rajský dvůr. Severní částí komplexu byla patrně trojlodní katedrála se síňovým presbytářem a mohutnou příčnou lodí a s obvodovými kaplemi. Podle dochovaných kreseb existovaly zříceniny katedrály až do r. 1840. Dodnes z ní zůstalo jen přes 10 m vysoké torzo bohatě profilované gotického pilíře z červeného pískovce a fragmenty západní zdi příčné lodi s výběhy arkád chóru. Ostatní pilíře (8 nebo 12) byly zbořeny po polovině 19. stol. Z konventu se v budově dnešního zámku dochovala vysoká gotická místnost s žebrovou klenbou (vedle barokní kaple, původně spojovací prostor mezi chrámem a konventem) a zazděné veliké gotické okno s výběhy žeber klenby na budově stodoly dnešního hospodářského dvora (snad původní kapitulní síň). Opukový svorník s reliéfem anděla dnes uložen v kouřimském muzeu, zde je také vystaven model původního kláštera.
  Klíč.slovakláštery * zříceniny * zaniklé kláštery * katedrály * klášterní kostely * chrámy * přestavěné kláštery * přestavěné kostely * zámky * cisterciáci * gotika * baroko
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 63.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 195.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 256-257.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-04-18]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/klasterni-skalice/zbytky-cisterciackeho-opatstvi-s-kostelem-panny-marie.
  Viz též souvísející Šember (hrad)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (10) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.