Počet záznamů: 1  

Střední zemědělská škola a Střední odborná škola (Poděbrady, Česko)

 1. Jméno korporaceStřední zemědělská škola a Střední odborná škola (Poděbrady, Česko)
  Viz též Švehlovy hospodářské školy a zemědělské poradny v Lázních Poděbradech (Poděbrady, Česko)
  Místo Poděbrady (Česko), Boučkova 355
  Vznik1919 - založena škola
  Události1927 - postavena školní budova
  1933 - Švehlova hospodářská škola
  1997 - Střední zemědělská škola a Střední odborná škola
  Osobnosti Kerhart, Vojtěch, - architekt
  PopisV severozápadní části města. - Zemědělská škola byla založena r. 1919, zpočátku sídlila v pronajatých lázeňských prostorách (dnešní lázeňská budova Libuše). Vlastní budova školy byla postavena v l. 1926-1927 podle návrhu Vojtěcha Kerharta. - Jedná se o rozměrnou, jednopatrovou, funkcionalistickou školní budovu, členěnou pravidelně rozmístěnými okny s průběžnými okenními římsami, zakončenou plochou střechou. Dominantní je asymetricky představěné hranolové těleso schodiště s hlavním vstupem. Uvnitř stavby velká patrová dvorana s ochozy a proskleným stropem, ohraničeným čtyřmi hranolovými pilíři. Geometrický rastr konstrukce se uplatňuje také v dlažbě, ve dvou barevných odstínech. Samonosné hlavní schodiště se zděným zábradlím. Interiér dochován z velké části v původním stavu včetně dveří, prosklených vitrín, knihovny a učeben s původním vnitřním vybavením. - Škola založena jako tříletá Vyšší hospodářská škola, od r. 1920 čtyřletá s maturitou, r. 1924 při škole zřízena meteorologická stanice II. řádu. V r. 1926 zde umístěna Čtyřletá vyšší hospodářská škola a odborná hospodářská škola, r. 1933 přejmenována na Švehlovy hospodářské školy v Poděbradech (čtyřletá vyšší hospodářská škola, odborná hospodářská škola a dívčí lidová hospodářská škola), r. 1940 Vyšší hospodářská škola s českým vyučovacím jazykem, r. 1945 Vyšší rolnická škola a lidová škola zemědělská, r. 1952 Zemědělská technická škola, r. 1961 Střední zemědělská technická škola, r. 1985 Střední zemědělská škola, r. 1991 Střední zemědělská škola a Rodinná škola. Současný název Střední zemědělská škola a Střední odborná škola v Poděbradech získala v r. 1997.
  Klíč.slovastřední školy * střední zemědělské školy * zemědělské školy * hospodářské školy * školní budovy * funkcionalismus
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 136.
  KROUŽILOVÁ, Iva. Střední zemědělská škola v Poděbradech: historie školy [online]. [cit. 2009-04-16]. Dostupné z: http://www.szes.cz.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací
  (5) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.