Počet záznamů: 1  

Polní Voděrady (zámek)

 1. Jméno korporacePolní Voděrady (zámek)
  Místo Polní Voděrady (Česko)
  Události1395 - první zmínka o zdejší tvrzi
  1642 - přibližné datum přestavby na barokní zámek
  1861 - přibližné datum výstavby dnešní zámecké budovy
  Osobnosti Myškové ze Žlunic (rod) - zakladatelé původní tvrze
  Slavíkovci ze Slavíkova (rod) - majitelé panství
  PopisNa východním okraji obce, v areálu bývalého hospodářského dvora. - Kdo a kdy vystavěl první sídlo v obci není přesně známo. R. 1395 zde seděl (na rychtě nebo snad na nějakém zemnaském dvorci) Prokop Rychta z Voděrad. Tato část obce patřila až do r. 1547 k sázavskému klášteru, potom ji dal císař Ferdinand I. do držení Skuhrovským ze Skuhrova. Od Václava Skuhrovského koupil Voděrady r. 1567 Jan Zikmund Myška ze Žlunic, který pravděpodobně v obci vystavěl tvrz. Po Janově smrti získal Voděrady r. 1577 jeho syn Jaroslav, tvrz již tehdy byla obývána (v tituláři z r. 1589 připomínán Jaroslav Myška, jenž na tvrzi před tím v nově vystavěné seděl). Tato tvrz byla písemně zmiňována r. 1594. Potom se majitelé Voděrad rychle střídali. V r. 1642 je i s tvrzí od Wolfa Berbarda Gersdorfa z Gersdorfu koupil Jan Burián Slavíkovec ze Slavíkova. Ten původní nevelkou tvrz přestavěl na barokní zámek. Po smrti Jana Buriana odkázala jeho druhá manželka panství svému synovi z prvního manželství, Františku Albrechtovi Mauricovi z Mohrenburgu. Jeho rod vlastnil Polní Voděrady až do r. 1736, kdy byly ve veřejné dražbě prodány Františku Ignácovi Bukovskému z Hustířan. V průběhu 18. a na počátku 19. stol. se majitelé opět rychle střídali, až statek v r. 1861 koupil Václav Ignác z Eisensteinu. Podle novodobého stavebně historického průzkumu (který nepotvrdil barokní zdivo v jádru dnešní stavby) pravděpodobně až za tohoto majitele vznikla novostavba dnešního zámku a teprve v té době byla stará tvrz zbořena (dnes není známo, kde přesně stávala). Koncem 19. stol. za Emericha z Eisensteinu byl nový zámek zásadně zmodernizován a upraven v secesním slohu. K západní stěně budovy bylo přistavěno nové, téměř čtvercové křídlo, v jižním průčelí tak vznikl nový vstupní prostor s balkonem na sloupech nad středním rizalitem (nad ním štít s erbem Eisensteinů). Nové fasády byly zvýrazněny pilastry, římsami a frontony. Původní valbová šindelová střecha nahrazena nízkou plechovou valbou s drobnou plechovou věžičkou. V interiéru upraveny především místnosti prvního patra, reprezentační velký sál zvýrazněn přístupem na balkon. - Eisensteinům byl zámek zkonfiskován r. 1945, jeho vlastnictví se "ujal" československý stát. Poté byl ve správě obecního úřadu a sloužil bytovým účelům. V 70. l. 20. stol. byla odstraněna ozdobná věžička a zničeny původní fasády, od počátku 80. l. 20. stol. chátrá, stejně jako okolní park. V r. 2006 byl vážně poškozen krov, krytina a stropy, jejichž některé části ze začaly hroutit. R. 2007 zámek koupila firma ElitProfit.
  Klíč.slovatvrze * zaniklé tvrze * zámky * majitelé zámku * zámecké parky * baroko * secese
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 385-386.
  SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 3. vyd. Díl 12. Praha: Argo, 1997, s. 246.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2010-04-28]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/polni-voderady/zamek.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (5) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Mapa

Polní Voděrady (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°59'35.04"N, 15°5'56.87"E

GPS: 49°59'35.04"N, 15°5'56.87"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.