Počet záznamů: 1  

Zámecký dvůr (Všeradice, Česko)

 1. Jméno korporaceZámecký dvůr (Všeradice, Česko)
  Jiné jméno(Dřívější záhlaví) Tvrz (Všeradice, Česko)
  Místo Všeradice (Česko)
  Události1379 - první zmínka o tvrzi
  1930 - novodobá přestavba zámku
  Osobnosti Wratislavové z Mitrowic (rod) - majitelé
  Schwarzenbergové (rod) - majitelé
  Rettigová, Magdalena Dobromila, - spisovatelka
  PopisPůvodně poplužní dvůr, kde stávala vladycká tvrz. První písemná zpráva o ní (z r. 1379) uvádí Petra z Nevida, purkrabího a správce "hradu" ve Všeradicích. Koncem 16. stol. byl majetkem Kryštofa Vratislava staršího z Mitrovic. Kryštofův syn Václav kolem r. 1615 přestavěl tvrz na jednopatrový zámek. – Byla to kamenná stavba krytá šindelem. V přízemí byly dvě místnosti pro čeládku, za nimi prostor pro drůbež, dvě pekárny (v jedné místnosti se připravovalo těsto, ve druhé se chléb pekl), klenutá kuchyně, čtyři klenuté sklepy a dvě komůrky. V prvním patře bylo 7 místností (včetně klenuté kapličky), prostor pod střechou vyplnila sýpka a jedna prkenná komora. Roku 1840 se Všeradice dostaly s Osovem jako dědictví do držení orlické větve Schwarzenbergů. Z téhož roku také pochází zaměření dvora i vsi v rámci tzv. Stabilního katastru. Centrální obdélné nádvoří bylo na jihozápadě ohraničeno jednokřídlým obytným stavením. Na straně jižní stály stodoly, na východě stáje pro dobytek, tažné koně a řezárny, v nichž se připravovala píce. Na straně severní byl obilní špýchar, seníky, dřevníky a lednice na chlazení mléka. Uprostřed dvora byla kašna, kam se podzemním dřevěným potrubím přiváděla voda z potůčku Velice. Přebytečná voda odtékala do rybníčku pro chov drůbeže. K obytné budově přiléhal park, uzavřený na západní straně rozsáhlou přízemní budovou ovčína. R. 1930 koupil všeradický zámek ing. Herman a novodobě ho přestavěl tak, že jeho původní barokní ráz zcela zmizel. V přízemí zůstala zachována štuková výzdoba, barokní klenby a empírová kamna. – Po r. 1945 se zámek stal majetkem Státního statku Lochovice, který zde měl své kanceláře. Roku 1968 byla na průčelí budovy vedle vchodu osazena deska, připomínající že se zde roku 1785 narodila autorka „České kuchařky“ Magdalena Dobromila Rettigová. – Dnes je v bývalé sypce Zámeckého dvora Muzeum a galerie M. D. Rettigové, ve stájích restaurace s pivovarem a v podkroví turistická ubytovna. Součástí je také minigolfové hřiště.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * panské dvory * sýpky * stáje * zámecké parky * muzea * galerie * rodné domy * restaurace * pivovary * ubytovny * baroko
  CitaceOkolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 378.
  SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 3. vyd. Díl 6. Praha: Argo, 1995, s. 224.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 6. Praha: Evans, 1997, s. 40.
  Zámecký dvůr Všeradice [online]. [cit. 23.11.2016]. Dostupné z: http://www.zamecky-dvur.cz/historie/.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (7) - ČLÁNKY
  Zámecký dvůr (Všeradice, Česko)

Mapa

Zámecký dvůr (Všeradice, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°52'24.26"N, 14°6'39.51"E

GPS: 49°52'24.26"N, 14°6'39.51"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.