Počet záznamů: 1  

Roztoky (zámek : Praha-západ, Česko)

 1. Jméno korporaceRoztoky (zámek : Praha-západ, Česko)
  Jiné jménoRoztoky u Prahy (zámek)
  Místo Roztoky (Praha-západ, Česko)
  Události1632 - barokní úpravy zámku
  1957 - zámek sídlem Vlastivědného muzea
  Osobnosti Zaorálková, Hedvika - sochařka
  PopisV dolní části města, u řeky Vltavy. - V první polovině 13. stol. zde stávala čtyřboká věžovitá stavba. Na jejím místě vystavěna gotická vodní tvrz, písemně poprvé uváděna r. 1360. Reinhard z Remeše nechal po r. 1381 tvrz zbořit a na tvrzišti vybudoval palácovou stavbu. Během husitských válek r. 1421 obsazena pražany, potom se její držitelé rychle střídali. V r. 1565 ji koupil rytíř David Boryně ze Lhoty a přestavěl na renesanční zámeček. Během třicetileté války (r. 1639) zámek zpustošen a vypálen saskými vojsky, opravu a barokní úpravy provedl místodržící Karel z Lichtenštejna. Další úpravy v 18.stol. a novogotické v 19. stol. V r. 1948 byl zámek a celý velkostatek znárodněn a dalších deset let devastován. Zachráněn byl zásluhou nadšených amatérů z řad Vlastivědného odboru při Osvětové besedě v Roztokách, kteří v l. 1957-1961 zámek opravili do dnešní podoby a umístili sem muzeum. Náznakově byl upraven i původní vnější vzhled v podobě 18. stol., včetně vodního příkopu. - Jedná se o patrovou budovu zhruba pětiúhlého půdorysu okolo nepravidelného nádvoří s arkádovým ochozem v přízemí i patře. Obklopena příkopem a přístupna barokním mostem. Fasády s obdélnými okny, v přízemí místy úzká střílnovitá okna. Na severovýchodní straně obdélný arkýř na mohutných odstupněných kamenných krakorcích a hlavní obdélný barokní portál s polokruhově ukončeným vchodem. V interiéru zámku zachovány některé pozdně gotické stavební články, renesačně upravené sály s malovanými dřevěnými stropy, zbytky figurální a ornamentální výzdoby apod. Z patra vstup do arkýřové kaple s nástěnými malbami ze 14. stol. V jihovýchodním koutě nádvoří studna, při severovýchodní straně zámku bývalý hospodářský dvůr s barokní obytnou budovou. - V zámku dnes Středočeské muzeum se stálou expozicí pravěku, Levého Hradce, dějin a krajinomalby; konají se zde výstavy a koncerty. - Přilehlý hospodářský dvůr byl parkově upraven, ze zahrady jedné z vil v roztockém Tichém údolí sem byl přemístěn bronzový odlitek antické sochy boha Herma s malým Dionýsem. V parku instalovány sochy Hedviky Zaorálkové, žijící a tvořící v Roztokách. Na kamenném mostě u zámku barokní socha sv. Jana Nepomuckého.
  Klíč.slovatvrze * vodní tvrze * přestavěné tvrze * zámky * hospodářské dvory * muzea * sochy * sousoší * gotika * renesance * baroko * novogotika
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 252.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 330.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 5. Praha: Evans, 1996, s. 19.
  Město Roztoky: památky a zajímavosti [online]. [cit. 2005-04-11]. Dostupné z: http://www.roztoky.cz/mesto/pamatky/zamek.php.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Odborná literatura, mapy
  (23) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Roztoky (zámek : Praha-západ, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°9'30.18"N, 14°23'58.21"E

GPS: 50°9'30.18"N, 14°23'58.21"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.