Počet záznamů: 1  

Starosedlský Hrádek (zámek)

 1. Jméno korporaceStarosedlský Hrádek (zámek)
  Jiné jménoTvrz (Starosedlský Hrádek, Česko)
  Místo Starosedlský Hrádek (Česko)
  Události1472 - první zmínka o tvrzi
  1667 - požár zámku, následná barokní přestavba
  PopisV obci na ostrohu vybíhajícím do dnešního zámeckého rybníka. - Původně zde stávala nevelká gotická tvrz z 15. stol. (zachována v dnešním jižním křídle), písemně poprvé zmiňovaná r. 1472 v souvislosti s Petrem Lidem ze Starého Sedla. Od r. 1519 tvrz v držení Libštejnských z Kolovrat, přestavěna renesančně. Po r. 1549 nazývána Starosedlský Hrádek. V r. 1654 vstoupil Václav Libštejnský do jezuitského řádu a Hrádek odkázal katolickému Kolegiu jezuitů. Ti zde vybudovali letní sídlo a vystavěli kapli Nejsvětější Trojice. R. 1667 Starosedlský Hrádek vyhořel, poté byl opraven a barokně přestavěn do současné podoby. Jezuité zámek opustili až v r. 1773, když Josef II. jejich řád zrušil. Od té doby do r. 1868 zámek ve správě královských statků, v červnu 1868 jej koupil kníže Bedřich von Schwarzenberg. Od r. 1914 majitelem Hrádku Fridrich Schwarzenberg, který jej 5.3.1925 prodal místní obci. R. 1929 zámek opraven (nápis a letopočet na fasádě v průčelí). - Dvoukřídlá, dvoupatrová zámecká budova s fragmenty renesančních psaníčkových sgrafit. V přízemí místnosti sklenuty křížovými hřebínkovými klenbami a valeně s výsečemi, jedna z místností sklenuta čtyřmi poli křížové hřebínkové klenby na střední pilíř. Dochovány sedlové portály. - Nedaleko renesančního průčelí zámku byla v 15. stol. vybudována vodní nádrž pro chov ryb (Zámecký rybník), k tomuto účelu využívána dodnes. Před hlavním vchodem do zámku 15 m hluboká studna. Podle pověsti ze 14. stol. do studně skočila dcera zámeckého pána, který jí bránil v lásce k místnímu pastevci. V současné době studna zakryta dekorativní mříží. - Po r. 1925 v zámku umístěn starobinec, pošta, škola, garáže místního zemědělského družstva a hotel Československého svazu žen. V současné době zámek vlastní soukromá firma Rakurs a.s., která jej v r. 1999 komplexně zrekonstruovala a nyní zde provozuje stylový hotel a ozdravné Rekondiční centrum Starosedlský Hrádek - nestátní zdravotnické zařízení. - Ve dvoraně zámeckého komplexu kaple Svaté Trojice, kde občas probíhají bohoslužby. Během její poslední rekonstrukce byl v kapli objeven poklad s oltářními deskami a dalšími obřadními předměty. Nově byla vybudována romantická japonská zahrada s jezírky a potůčkem.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * kaple * zámecké kaple * majitelé zámku * jezuité * jezuitské rezidence * studny * pověsti * rybníky * chov ryb * gotika * renesance * baroko * rekondiční centra
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 417.
  Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 274.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 5. Praha: Evans, 1996, s. 53.
  Starosedlský Hrádek: historie [online]. [cit. 2005-04-18]. Dostupné z: http://www.oldcastle.cz/historie_h.html.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (5) - ČLÁNKY

Mapa

Starosedlský Hrádek (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°34'42.48"N, 14°0'15.16"E

GPS: 49°34'42.48"N, 14°0'15.16"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.