Počet záznamů: 1  

Klimtová, Vítězslava, 1941-2016

 1. Osobní jménoKlimtová, Vítězslava, 1941-2016
  Narození Praha (Česko) - 25.01.1941
  Úmrtí Dobříš (Česko) - 10.09.2016
  Místo působení Jablonec nad Nisou (Česko)
  Pičín (Česko)
  Praha (Česko)
  Charakt.Ilustrátorka a spisovatelka knih pro děti.
  ŽivotopisVystudovala Střední uměleckou školu bižuterní v Jablonci nad Nisou, dálkově Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1976), žákyně prof. J. Nusla a L. Kybalové. Pracovala jako propagační grafička a ilustrátorka. Nejprve ilustrovala povídky a pohádky v časopisech, kam přispívala i svými fejetony. Od r. 1968 spolupracovala s nakladatelstvím Práce, od r. 1982 s nakladatelstvím Panorama. Své kresby, akvarely, malované kameny a obrázky na dřevě pravidelně vystavovala od r. 1983, a to samostatně nebo na společných přehlídkách. Dlouhé roky se věnovala ilustraci, malování a tvorbě pohádkových postaviček, včetně slavného "skřítka Zášupšáka". Spolupracovala i s písničkářem Pavlem Půtou, s nímž jezdila zájezdová představení a přátelila se i spolupracovala s režisérem Zdeňkem Troškou. – V polovině 90. let založila svou Pohádkovou zemi, která představovala mj. více než stovku pohádkových výstav a navazujících výtvarných a literárních ateliérů, do nichž se zapojily tisíce dětí. Muzeum pohádkových bytostí vytvořila i ve svém domě v Pičíně na Příbramsku, kde žila a tvořila. – Autorka pohádkových leporel, omalovánek, kalendářů, kuchařek, pohlednic, lexikonů pohádkových bytostí, loutek aj.
  URLhttps://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADt%C4%9Bzslava_Klimtov%C3%A1
  Klíč.slovavýtvarníci * malíři * grafici * ilustrátoři * spisovatelé * prozaici
  CitaceTRANTINA, Václav a kol. Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu (1945 až současnost). Příbram: Knihovna Jana Drdy, 2001, s. 129.
  KEKELY, René. Zemřela autorka strašidýlek, známá ilustrátorka Vítězslava Klimtová. Příbramský deník. 13.9.2016. č. 215, s. 17.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (10) - Digitalizované dokumenty
  (14) - Beletrie
  (36) - Literatura pro děti a mládež
  (4) - Odborná literatura, mapy
  (2) - Zvukové dokumenty
  (15) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.