Počet záznamů: 1  

Wasserberger, Igor, 1937-

 1. Osobní jménoWasserberger, Igor, 1937-
  Narození Bratislava (Slovensko) - 01.08.1937
  Místo působení Praha (Česko)
  Štiřín (Česko)
  Bratislava (Slovensko)
  Komárno (Slovensko)
  Vídeň (Rakousko)
  Charakt.Hudební publicista a muzikolog.
  ŽivotopisPo maturitě v Komárně studoval slovenštinu a maďarštinu na Vysoké škole pedagogické v Bratislavě. V l. 1958-1962 učil na středních školách v Komárně a Bratislavě. Poté pracoval v Československé televizi Bratislava, od r. 1974 dramaturgem malých hudebních žánrů v hudební redakci. Zde se výrazně zasadil o uplatnění jazzové a hodnotné populární hudby různých typů a o spolupráci s českými hudebními tvůrci a publicisty. Připravoval rozhlasovou relaci Štúdio mladých, kde uváděl přední slovenské a pražské jazzové soubory. Člen Svazu slovenských skladatelů, různých festivalových, redakčních rad a komisí. Vedoucí dramaturg festivalu Bratislavská lyra. Externí pedagog Filozofické fakulty Univerzity Komenského a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, hostující profesor univerzity ve Vídni. V r. 1992 přesídlil do Prahy a přijal české občanství. V l. 1993-1994 zástupce ředitelky Státního židovského muzea, 1994-1998 redaktor časopisu Slovenské listy. Od r. 1995 vyučuje dějiny jazzu a moderní populární hudby na Konzervatoři J. Ježka v Praze. Člen výboru České jazzové společnosti a muzikologické komise v Nadaci Český hudební fond. - Autor řady knižních publikací věnovaných jazzu. Z jeho iniciativy vznikl Jazzový slovník. - Žije ve Štiříně.
  Klíč.slovahudebníci * hudební publicisté * muzikologové * jazzová hudba * hudební dramaturgové * učitelé * středoškolští pedagogové * vysokoškolští pedagogové * hudební pedagogové
  CitaceKdo je kdo: osobnosti české současnosti. Praha: Kdo je kdo, 2002, s. 750.
  POLEDŇÁK, Ivan. Wasserberger, Igor [online]. [cit. 2005-10-10]. Dostupné z: <http://www.musicologica.cz/slovnik/hesla.php?op=heslo&hid=8550>.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Beletrie
  (7) - Odborná literatura, mapy
  (2) - Zvukové dokumenty
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1