Počet záznamů: 1  

Jiras, Pavel, 1940

 1. Osobní jménoJiras, Pavel, 1940-
  Narození Rakovník (Česko) - 17.06.1940
  Místo působení Český Těšín (Česko)
  Klatovy (Česko)
  Plzeň (Česko)
  Praha (Česko)
  Šumperk (Česko)
  Charakt.Divadelní herec, básník, filmový historik a odborný publicista.
  ŽivotopisPočátkem 60. let začal hrát v Severomoravském divadle v Šumperku, krátce působil v plzeňském Divadle Alfa. Poté člen oblastních divadel v Klatovech a Českém Těšíně. V l. 1968-1972 v angažmá pražského Divadla za branou. Ve filmu pouze herec epizodních rolí. - Od 80. let se věnuje badatelské a publicistické činnosti zaměřené na historii českého filmu. Historik společnosti Barrandov studio. - Autor výstavy o hereckých proměnách Hugo Haase. Pro nakladatelství Formát zpracovává a vyhledává materiály k edici Obrazové životopisy. První díl věnovaný Oldřichu Novému vyšel v r. 2000. Uspořádal obrazové dějiny barrandovských ateliérů do podoby výpravné encyklopedie. Autor tří básnických sbírek. - V posledních letech se podílí na vzpomínkových pořadech slavných osobností v televizi a rozhlase.
  Klíč.slovaherci * divadelní herci * filmoví herci * historici * filmoví historici * odborní publicisté * spisovatelé * básníci
  CitaceJIRAS, Pavel, FRAIS, Josef. Oldřich Nový. Praha: Formát, 2000. [Knižní obálka].
  FIKEJZ, Miloš. Český film: herci a herečky. I. díl. Praha: Libri, 2006, s. 534.
  ČÍPEK, Martin. Pavel Jiras [online]. c2011. [cit. 2011-01-13]. Dostupné z: <http://www.csfd.cz/herec/29285-pavel-jiras/>.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Beletrie
  (11) - Odborná literatura, mapy
  (1) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR