Počet záznamů: 1  

Zachar, Otakar, 1870-1921

 1. Osobní jménoZachar, Otakar, 1870-1921, ing.
  Jiné jméno(Pseudonym) Miron, 1870-1921
  Narození Točník (Česko) - 16.03.1870
  Úmrtí Praha (Česko) - 29.11.1921
  Místo působení Kročehlavy (Kladno, Česko)
  Kladno (Česko)
  Praha (Česko)
  Třeboň (Česko)
  Žebrák (Česko)
  Charakt.Sládek, chemik, autor a vydavatel prací o alchymii, dějinách chemie, pivovarnictví, lidové kultuře, příležitostný dramatik a beletrista.
  ŽivotopisVystudoval reálku v Praze a v l. 1888-93 obor chemie na českém vysokém učení technickém. Vyučil se sládkem, praxi získal v pivovaru v Třeboni, kde byl zaměstnán jako dělník, a v pivovaru v Kročehlavech, kde byl nájemcem a sládkem jeho otec Šebestián Z. a po jeho smrti v r. 1886 vdova Marie, později provdaná Hrušková. V roce 1898 převzal Otakar Zachar kročehlavský pivovar a působil v něm jako nájemce a sládek až do své smrti. Dále studoval kvasnou chemii a bakteriologii v Kodani, navštívil Německo, Anglii, Francii, Holandsko, Skandinávii, Rusko. Zabýval se dějinami chemie a alchymie. Vydal staré alchymické spisy (Praktyka testamentu, O spuosobu přistrojení kamene filosofického, Jitřní záře aj.), vlastní odborné práce (Řemeslníci a cechy na Kladně za starodávna, O alchymii a českých alchymistech, Z dějin spiritismu v minulosti aj.), beletrii (Pivovarské kapitoly a feuilletony), dramata (Harmonie, Na šachtě, Před obědem, Washingtonská služka), pivovarské písně aj. Odborné články a fejetony publikoval časopisecky. Od roku 1907 vydával časopis Sládek, v němž hájil zájmy především vlastníků menších českých pivovarů. Jako přílohu časopisu vydával kulturněhistorické práce Čeňka Zíbrta. Přátelil se s malířem Mikolášem Alšem, jehož kresby sbíral a využíval pro ilustrace svých knih, spolupracoval s dalšími výtvarníky, mj. Adolfem Kašparem a Josefem Váchalem. Byl členem České chemické společnosti pro vědu a průmysl a řady dalších spolků, r. 1907 se podílel na založení Národní jednoty kladenské, v r. 1908 zvolen do obecního zastupitelstva v Kladně. V l. 1913-14 zřídil model středověké alchymické dílny v Technickém muzeu v Praze. V r. 1917 se oženil s herečkou Pavlou Veverkovou pocházející z Kolína. Zemřel v sanatoriu dr. Hausmanna v Praze, pohřben byl do rodinné hrobky v Kladně.
  Klíč.slovaspisovatelé * prozaici * dramatici * vydavatelé * redaktoři * pivovarníci * sládkové * chemici * alchymisté * odborní publicisté
  CitaceKOŽÍŠEK, Ad. Ing. Otakar Zachar. Vlastivědný sborník školního okresu slánského, 1929-1930, roč. VII, s. 104-108.
  PERGL, Jaroslav. Mikoláš Aleš a Kladno. Kladno 2000.
  DOLEJŠÍ, Josef. Jitřní záře české alchymie. Logos, 2000, č. 1-2, s. 57-74.
  ZACH, Aleš. Nakladatelské Kladno. Kladno: Středočeská vědecká knihovna v Kladně, 2007.
  SOA Praha - matrika úmrtí.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (5) - Odborná literatura, mapy
  (12) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  (1) - Regionální literatura - seriály do r. 1950
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.