Počet záznamů: 1  

Hančl, Tomáš, 1931-

 1. Osobní jménoHančl, Tomáš, 1931-
  Narození Vrapice (Kladno, Česko) - 23.02.1931
  Místo působení Hranice (Přerov, Česko)
  Vrapice (Kladno, Česko)
  Lipník nad Bečvou (Česko)
  Ostrava (Česko)
  Praha (Česko)
  Charakt.Hudebník, rozhlasový redaktor a publicista.
  ŽivotopisZákladní hudební vzdělání získal u kapelníka Františka Chmela v Kladně - Vrapicích. Absolvent Vojenské hudební školy v Praze (1947), žák kpt. J. Pravečka. Od r. 1952 hudebník vojenské hudby v Hranicích a Lipníku nad Bečvou. Po vojenské službě se stal pracovníkem Čs. rozhlasu v Ostravě. Zde působil nejprve jako referent hudebních pořadů, později jako redaktor, vedoucí redaktor hudební redakce a odborný redaktor. Při zaměstnání vystudoval ostravskou Konzervatoř, obor hry na trubku a dirigování (1962-1968) u prof. Václava Jiráčka a Vladislava Chwistka. V l. 1962 absolvoval při zaměstnání dvouletou dálkovou školu pro novináře v Ostravě. V r. 1954 založil dechovou kapelu Ostravanka a byl jejím uměleckým vedoucím a dirigentem. Dirigoval také dechové soubory Valaška, Májovák, Vítkovák aj., s nimiž úspěšně vystupoval doma i v zahraničí. Podílel se na vydání řady gramofonových desek, kazet a kompaktů. Dlouholetý člen programové komise Kmochův Kolín, člen Ústřední oborové sekce pro dechovou hudbu, zakládající člen Internationale Gesellschaft zur Erforschung und Förderung der Blasmusik se sídlem v Grazu. Redaktor bulletinu Dechový orchestr, porotce při soutěžích dechových hudeb. V l. 1985-1989 zastával funkci předsedy Krajské rady Zájmové umělecké činnosti. Do roku 1989 byl členem Svazu českých skladatelů a koncertních umělců. - Napsal řadu hudebních scénářů pro rozhlas a televizi. Autor hudebních publikací a řady příspěvků v odborných časopisech.
  Klíč.slovahudebníci * houslisté * trumpetisté * dirigenti * rozhlasoví pracovníci * hudební dramaturgové * hudební aranžéři * hudební publicisté
  CitaceČeskoslovenský hudební slovník osob a institucí. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Státní hudební vydavatelství, 1963, s. 397.
  HANČL, Tomáš . Vlastní životopis.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - Zvukové dokumenty
  (1) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1