Počet záznamů: 1  

Přírodní památka Chotuc (Křinec, Česko)

  1. Geografické jménoPřírodní památka Chotuc (Křinec, Česko)
    Jiné jménoChotuc
    Místo Chotuc, vrch (Česko)
    Křinec (Česko)
    OkresNymburk
    Vznik01.01.2000 - nařízení OkÚ v Nymburce
    PopisChráněné území na osamoceném, tzv. svědeckém vrchu 1 km západně od obce Křinec. - Rozloha: 34 ha; nadmořská výška: 206-254 m. - Úkolem je ochrana význačných teplomilných rostlinných společenstev s hojným výskytem vstavače nachového. - Z geologického hlediska je Chotuc jedinečný v porovnání s ostatními svědeckými horami oblasti středního Polabí je právě na Chotuci velmi dobře zachován stratigrafický profil křídových sedimentů s horninami středního turonu až coniaku. Spodní část kopce je tvořena vápenitými prachovci. V jejich nadloží se vyskytují kaolinické pískovce a z coniackého období pocházející vápenité jílovce, tzv. zvonivé inocerámové opuky. - K největším zajímavostem květeny patří bohatý výskyt klokoče zpeřeného, jeho původnost na Chotuci (po staletí významném poutním místě) je však diskutabilní. Uvádí se, že klokoč sem byl druhotně vysázen v l. 1688-1702 a jeho plody byly používány k výrobě růženců. Nejbohatší druhové zastoupení vegetace se nachází na jižním a jihozápadním svahu Chotuce, v této nezalesněné části převažují teplomilná travinná společenstva s mnoha vzácnými druhy. Roste zde např. pcháč bezlodyžný, tužebník obecný, třezalka chlupatá, slézovec durynský, strdivka nící, vítod chocholatý, prvosenka jarní, kopretina chocholičnatá, šalvěj luční, krvavec menší, rozrazil ožankový. Botanickou lahůdkou je výskyt vstavače nachového (přibližně 80 kvetoucích jedinců) a početná populace lilie zlatohlavé v dolní části severního svahu. Zbývající části kopce (západní, severní, východní a jihovýchodní svah) a temeno kopce jsou pokryty dubohabrovým lesem. - Ochrana spočívá v dodržování schváleného plánu péče, nezbytné je kosení travního porostu na jižním a jihozápadním svahu a regulace bujně rostoucích dřevin. Současně byla započata předčasná obnova části lesního porostu. Hlavním cílem obnovy je nahradit prořídlý jasanový porost kvalitním dubohabrovým lesem.
    Klíč.slovapřírodní památky * chráněná území * vrchy * svědecké vrchy * poutní místa * geomorfologie * teplomilné rostliny * chráněné druhy
    CitaceKULICH, Jan, ŠEBEK, Svatopluk, ZIEGLER, Václav. Geologie Poděbradska, Nymburska a jejich okolí. Chráněná území na okrese Nymburk. Poděbrady: 1981, s. 13-18, 137-138.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 241.
    Chotuc - přírodní památka [online]. [cit. 2008-01-02]. Dostupné z: http://www.mesto-nymburk.cz/docs/chran_uzemi/ch14.htm.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
    (22) - ČLÁNKY
    (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.