Number of the records: 1  

Jesenice (Rakovník, Česko)

 1. Geographic nameJesenice (Rakovník, Česko)
  Events1321 - první zmínka o obci a tvrzi
  1424 - Jesenice vypálena husity
  Personalities Zuska, Vladimír - učitel, ilustrátor, muzejník
  Mottl, Miroslav - malíř
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.09842,13.47192&z=12
  DescriptonObec 17 km západně od Rakovníka; centrum známé rekreační oblasti. V historii nazývána též Jasenice. - Nadmořská výška: 459 m. - Písemně poprvé zmiňována r. 1321, tehdy zde stála farní ves s vladyckým statkem a tvrzí (majitelem panství tehdy Bořita z Jesenice). Již v r. 1385 uváděna jako městečko, stávala na křižovatce karlovarské a žatecké obchodní cesty. V 15. stol. patřila ke hradu Petršpurku, od jehož držitelů získala různé výsady (např. za Jence z Janova). Během husitských válek byla Jesenice několikrát vypálena, v 15. stol. také zanikla zdejší tvrz. Král Vladislav II. r. 1515 obnovil Jesenici právo na trhy, šenk piva a právo míle. Císař Rudolf II. udělil Jesenici městský znak. V 16. stol. se v okolí těžilo stříbro a žula. Úpadek nastal po třicetileté válce, kdy byla Jesenice vypleněna Švédy. Opuštěné usedlosti obsazeny Němci z Chebska, od r. 1647 se na radnici úřadovalo pouze německy. V l. 1684 a 1718 město z větší části zničeno požáry. - Dnes v Jesenici jihovýchodně od náměstí barokní kostel sv. Petra a Pavla s bývalým hřbitovem, před ním budova bývalé střední školy se secesní fasádou a poblíž barokní fara. Na náměstí budova bývalého okresního soudu (dům čp. 1, z poloviny 19. stol.) a dům čp. 101, tzv. Modrý kříž, který byl dříve zájezdním hostincem. Severozápadně od náměstí stávala dnes již zaniklá tvrz. Na levé straně silnice na Krty barokní socha na podstavci. V obci dále dvoje boží muka, fara, dvě kaple, kamenné kříže a kamenné celní kolo. Ve Vlastivědném muzeu Jesenicka expozice přírody a národopisu Jesenicka a železnice Rakovnicka. 2 km jihozápadně od obce šestitunový žulový blok zvaný Jesenický viklan, 2,5 km severně od obce romantické jezírko (zde se natáčely exteriéry pro řadu filmů, např. pro film Radúz a Mahulena). - K významným osobnostem Jesenice patří učitel, metodik a pozdější správce sbírek v místním muzeu Vladimír Zuska, a malíř Miroslav Mottl. - Okolím vede naučná stezka Jesenicko.
  Keywordsobce * dějiny obce * tvrze * zaniklé tvrze * kostely * fary * domy * zájezdní hostince * hřbitovy * sochy * jezera * těžba žuly * těžba stříbra * kameny * menhiry * filmy
  CitationPŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 66.
  POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 585.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 242-243.
  Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
  NoteObec v okrese Rakovník.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (11) - File of personal names and family names
  (1) - File of geographical names
  (15) - File of personal names - persons from region
  (19) - File of corporation names - monuments in region
  (6) - File of geographical names - region
  (3) - Monographies, maps
  (2) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (102) - ARTICLES
  (4) - Regional documents - books
  Databáze národních autorit NK ČR
  Jesenice (Rakovník, Česko)

Map

Jesenice (Rakovník, Česko)

Show on map Mapy.cz

GPS: 50°5'54.24"N, 13°28'18.84"E

GPS: 50°5'54.24"N, 13°28'18.84"E

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.