Number of the records: 1  

Sazená (Česko)

 1. Geographic nameSazená (Česko)
  Other nameSázená
  DistrictKladno
  Events1295 - první zmínka o obci
  1782 - majetkem Kinských
  2008 - otevřeno Pevnostní muzeum
  Personalities Gryspek z Gryspachu, Florian, - majitel panství
  Strnad, Antonín - matematik, meteorolog
  Lev, Josef - operní pěvec
  Slabý, František - malíř
  DescriptonObec na obou březích Bakovského potoka, 6 km severovýchodně od Velvar. - Nadmořská výška: 176 m. - První písemná zpráva pochází z r. 1295, archeologické nálezy dokazují starší osídlení. Ve středověku patrně v držení drobných feudálů nebo pražských měšťanů. R. 1548 obec koupil Florián Gryspek z Gryspachu, majitel blízké Nelahozevsi. V 17. stol. obec majetkově rozdělena na dva díly, které spadaly do dvou odlišných krajů, Slánského a Litoměřického. Menší díl patřil augustiniánskému klášteru na Pšovce pod Mělníkem, druhý ke statku Kamenice v držení Malovců. Obec značně poničena během třicetileté války. V 18. stol. Sazenou získal nejprve novoměstský ústav šlechtičen, později doksanský klášter premonstrátek. Po zrušení kláštera v r. 1782 obec koupili Kinští a připojili ji k panství Zlonice. Největšího rozkvětu dosáhla v r. 1900, tehdy zde žilo okolo 700 lidí v 97 domech. V l. 1936-1938 byla na území obce vybudována část 4. obranné linie vojenských pevností tzv. Pražské čáry. Přímo v obci byly dvě pevnosti, jedna v patře barokního mlýna a druhá byla přístavba obecní váhy, nenápadné stavení s červenou taškovou střechou na návsi. Od r. 2008 je zde Pevnostní muzeum. - K pamětihodnostem patří renesanční zámek s bývalou zámeckou zahradou, severně od zámku mohutná sýpka, nad ní bývala vinice s viničným domkem. Západně od zámku, na břehu potoka, barokní mlýn čp. 38, při severozápadním okraji obce bývalá panská myslivna čp. 40. Tzv. Malou a Velkou stranu obce spojuje barokní kamenný most, na jeho středním pilíři repliky sochy sv. Jana Nepomuckého a sousoší Ukřižování. Na návsi Velké strany replika pískovcového Mariánského sloupu (z původního sloupu zůstalo jen torzo), vedle vidlicová zvonička se střížkou a zvonkem a několik lidových staveb (s pozdně barokním jádrem čp. 34, klasicistní dům čp. 5). U cesty do Nových Ouholic zákoutí u sv. Antoníčka se studánkou. - Na místním zámku delší dobu žil a zemřel matematik a meteorolog Antonín Strnad (pohřbený v Chržíně). K významným rodákům patří barytonista Josef Lev a malíř František Slabý. - V r. 1967 u obce vybudováno sportovní letiště. - V jižní části obce dnes těžba štěrkopísku.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * archeologické nálezy * mlýny * zámky * myslivny * vojenské pevnosti * vojenská muzea * mosty * lidová architektura * sochy * sloupy * zvoničky * studánky * letiště * baroko * klasicismus * rodáci * těžba štěrkopísku
  CitationOkolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 335.
  ŠPECINGER, Otakar. Mlýn v Sázené. In Středočeský vlastivědný sborník. Roztoky u Prahy, 1997, s. 65-66.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 204-205.
  ŠPECINGER, Otakar, FENCL, Václav, VOTRUBA, Rudolf. Sazená: velká historie malé obce. Brno: Tribuna EU, 2009, 120 s.
  HUSÁROVÁ, Kateřina. V Sazené přivítali rodáky a zároveň si připomínají 720 let od vzniku obce. Kladenský deník. 16.6.2015, č. 139, s. 3.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (8) - File of personal names - persons from region
  (8) - File of corporation names - monuments in region
  (2) - Monographies, maps
  (32) - ARTICLES
  (4) - Regional documents - books
  Sazená (Česko)

  geographical name

Map

Show on map Mapy.cz

GPS: 50°18'21.69"N, 14°17'23.37"E

Number of the records: 1