Number of the records: 1  

Vodní park Čabárna (Kladno, Česko)

 1. Geographic nameVodní park Čabárna (Kladno, Česko)
  Other nameČabárna
  Vodní park Kladenska
  Place Kladno (Česko)
  Švermov (Kladno, Česko)
  Brandýsek (Česko)
  Personalities Lážnovský, Vladimír - zakladatel vodního parku Čabárna
  DescriptonUměle vytvořený vodní park u osady Čabárna, na rozhraní katastrálních území Brandýska a Kladna na Týneckém potoce. - Celý tento prostor byl v minulosti znečištěn odpady z dolů v Kladně a okolí, které dnes již nejsou v provozu. V rámci programu revitalizace říčního systému zde byl obnoven mokřad Čabárna, spolu s ním proběhla rekonstrukce rybníků a jejich zarybnění. Vznikla tak zajímavá přírodní zahrada se soustavou rybníků a malých tůněk, s expozicí vzácných a chráněných vodních i suchozemských druhů rostlin a živočichů. K raritám botanické sbírky patří např. tropické lekníny, které na Čabárně kvetou pod širým nebem. Uměle jsou zde vysazeny labutě černé, různé druhy ryb, želvy nebo nutrie, je zde chovné zařízení pro bobry kanadské. Ze suchozemských zvířat zde žije např. fretky nebo kozy. Součástí dřevěného objektu uprostřed vodního parku je několik terárií s hady a ještěry a studovna odborné literatury. - Nedaleko od parku, směrem k Brandýsku, se nachází zachranná stanice pro ptáky - Aves.
  Keywordsparky * vodní parky * mokřady * rybníky * tůně * vodní rostliny * vodní živočichové * vodní ptáci * terária * chovné stanice * záchranné stanice
  CitationStředočeský kraj: příroda, památky, aktivní turistika, kultura. Regionální rozvojová agentura Střední Čechy: Kladno, 2002, s. 9.
  See also related AVES - záchranná stanice pro ohrožené a handicapované živočichy
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - Monographies, maps
  (41) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
  Vodní park Čabárna (Kladno, Česko)

  geographical name

Map

Show on map Mapy.cz

GPS: 50°10'46.20"N, 14°8'18.03"E

GPS: 50°10'46.20"N, 14°8'18.03"E

Number of the records: 1