Počet záznamů: 1  

Žertův statek (Skalsko, Mladá Boleslav, Česko)

 1. Jméno korporaceŽertův statek (Skalsko, Mladá Boleslav, Česko)
  Jiné jménoDům čp. 20 (Skalsko, Mladá Boleslav, Česko)
  Místo Skalsko (Mladá Boleslav, Česko), čp. 20
  Události17. stol. - první zmínky o statku
  PopisV západní části obce, při silnici. - Historie statku je zaznamenána od 17. stol. V době před třicetiletou válkou zde žil evangelický rod Jelínků, který se po vyhlášení tolerančního patentu r. 1781 opět přihlásil k víře svých předků (dokladem jsou dodnes dva kalichy ve štítě domu). Koncem 19. stol. statek sňatkem přešel na rod Žertů a Jelínkovi a Žertovi vlastnil statek až do začátku 20. stol. - Areál statku je dnes vzácně dochovaným souborem zděné a roubené lidové architektury na Mladoboleslavsku. Jádro tvoří patrový roubený pozdně barokní dům z konce 18. stol., ustupující za předzahrádku, s klasicistní štukovou výzdobou průčelí. Přízemí je zděné, patro (v průčelí mírně ustupující) je celé roubené. K zadnímu podélnému průčelí domu je netradičně přistavěná výměnkářská světnička jako samostatné křídlo domu. Podle boční vstupní strany domu vede pavlač s dekorativně profilovanými sloupky. Na záklopě kabřince lomenice (dnes vyměněné) byl dům datován 1798. Dnešní podoba střechy s vaznicovým krovem a romantickou lomenicí pochází ze 30. l. 20. stol. V prvním patře tzv. chmelové komory. Patrový jednokomorový roubený špýchar s pavlačí je z přelomu 18. a 19. stol., kamenná budova stájí se sýpkou v prvním patře a dvoumlatá stodola jsou z první poloviny 19. stol. Celou usedlost uzavírá pískovcová ohradní zeď se dvěma branami, datovanými 1821 a 1831. - Žertův statek, který tvoří dosud nenarušený celek, je chráněnou kulturní památkou a součástí vesnické památkové zóny Skalsko (vyhlášená r. 1995). - Počátkem 21. stol. statek zakoupil Petr Vidner, který celý objekt postupně rekonstruuje na národopisné muzeum. Na zahradě statku také zřídil zahradní železnici.
  Klíč.slovastatky * domy * hospodářské budovy * sýpky * vesnická architektura * roubené stavby * kulturní památky * baroko * zahradní železnice * muzea
  CitacePEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri. 2003, s. 209-210. ISBN 80-7277-148-5.
  JERMÁŘ, Jaromír. Žertův statek ve Skalsku tvoří unikátní historický komplet. Boleslavský deník. 13.11.2004, roč. 12, č. 265, s. 16.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (8) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Počet záznamů: 1