Počet záznamů: 1  

Vodní park Čabárna (Kladno, Česko)

 1. Geografické jménoVodní park Čabárna (Kladno, Česko)
  Jiné jménoČabárna
  Vodní park Kladenska
  Místo Kladno (Česko)
  Švermov (Kladno, Česko)
  Brandýsek (Česko)
  Osobnosti Lážnovský, Vladimír - zakladatel vodního parku Čabárna
  PopisUměle vytvořený vodní park u osady Čabárna, na rozhraní katastrálních území Brandýska a Kladna na Týneckém potoce. - Celý tento prostor byl v minulosti znečištěn odpady z dolů v Kladně a okolí, které dnes již nejsou v provozu. V rámci programu revitalizace říčního systému zde byl obnoven mokřad Čabárna, spolu s ním proběhla rekonstrukce rybníků a jejich zarybnění. Vznikla tak zajímavá přírodní zahrada se soustavou rybníků a malých tůněk, s expozicí vzácných a chráněných vodních i suchozemských druhů rostlin a živočichů. K raritám botanické sbírky patří např. tropické lekníny, které na Čabárně kvetou pod širým nebem. Uměle jsou zde vysazeny labutě černé, různé druhy ryb, želvy nebo nutrie, je zde chovné zařízení pro bobry kanadské. Ze suchozemských zvířat zde žije např. fretky nebo kozy. Součástí dřevěného objektu uprostřed vodního parku je několik terárií s hady a ještěry a studovna odborné literatury. - Nedaleko od parku, směrem k Brandýsku, se nachází zachranná stanice pro ptáky - Aves.
  Klíč.slovaparky * vodní parky * mokřady * rybníky * tůně * vodní rostliny * vodní živočichové * vodní ptáci * terária * chovné stanice * záchranné stanice
  CitaceStředočeský kraj: příroda, památky, aktivní turistika, kultura. Regionální rozvojová agentura Střední Čechy: Kladno, 2002, s. 9.
  Viz též souvísející AVES - záchranná stanice pro ohrožené a handicapované živočichy
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (41) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy

Mapa

Vodní park Čabárna (Kladno, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°10'46.20"N, 14°8'18.03"E

GPS: 50°10'46.20"N, 14°8'18.03"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.