Number of the records: 1  

Dobrovice (Česko)

 1. Geographic nameDobrovice (Česko)
  Events1249 - první zmínka o Dobrovicevsi
  1558 - povýšení na městečko Dobrovici
  Personalities Weinrich, Bedřich Justus Karel, - cukrovarnický odborník
  Černohouz, František Jan, - spisovatel a překladatel
  Krejčík, Karel, - malíř, ilustrátor
  Sládeček, Bohumil, - filolog
  Feuerstein, Bedřich, - architekt
  Hynie, Josef, - sexuolog
  Cehák, Karel, - geolog
  Zima, Karel, - hydrogeolog
  Roubínek, Lubor, - chemik, vynálezce
  Adamíra, Jiří, - herec
  Tomášová, Marie, - herečka
  DescriptonMěsto 6 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi na jižním svahu kopce Chlum. - Nadmořská výška: 247 m. - Území osídleno již od pravěku jak dokládají archeologické nálezy. Pozdější slovanská osada snad získala název podle svého zakladatele Dobrovíta (původně Dobrovítova ves), kanovníka vyšehradské kapituly, které toto území ve 12. stol. patřilo. Písemně obec poprvé zmiňována r. 1249 jako majetek Mstidruha z Dobrovicevsi, jednoho z předků pánů z Chlumu. Chlumečtí zde vystavěli tvrz a obec drželi až do r. 1545, kdy sňatkem přešla na Jana z Valdštejna. Za Jindřicha z Valdštejna r. 1558 byla obec povýšena na město a tvrz přestavěna na zámek, za jeho syna Henyka patřilo panství k největším územním celkům v celém kraji. Henyk postavil ve městě renesanční radnici, zřídil lékárnu a přímo v zámku r. 1610 proslulou knihtiskárnu. Jeho panování znamenalo pro Dobrovici nebývalý rozkvět, který ale přerušila třicetiletá válka. Za účast v protihabsburském odboji mu byl zabaven majetek, konfiskát (včetně Dobrovice) pak získal Albrecht z Valdštejna. Ten je ale vzápětí postoupil Adamovi z Valdštejna, jehož potomci dobrovické panství spravovali až do r. 1734, kdy přešlo do majetku Fürstenberků. Nakonec získali r. 1809 panství Thurn-Taxisové. Za nich byl zámecký areál r. 1831 nenávratně přestavěn na cukrovar, dnes nejstarší a zároveň největší a nejmodernější cukrovar u nás, který významně ovlivnil rozvoj městečka. Od r. 1850 patří město do okresu Mladá Boleslav. - Na historickém náměstí dnes stojí pozdně renesanční radnice s věží, budova divadla, severně od náměstí kostel sv. Bartoloměje, před ním barokní fara, jižně od náměstí zbylá část bývalého zámku s hospodářským areálem, kde sídlí od r. 2010 Dobrovická muzea. Naproti dvoru původně renesanční tzv. regentský (hejtmanský) dům čp. 7, naproti cukrovaru jsou dochovány historické budovy bývalého pivovaru, který ukončil svou činnost v r. 1968. Pamětní deska na dobrovickém nádraží připomíná, že se zde za války učil na výpravčího pozdější spisovatel Bohumil Hrabal. - K významným osobnostem města patří německý cukrovarnický odborník Karel Weinrich, spisovatel a překladatel František Jan Černohouz, ilustrátor Karel Krejčík, významný český filolog Bohumil Sládeček, architekt Bedřich Feuerstein, zakladatel sexuologie Josef Hynie, geolog Karel Cehák, hydrogeolog Karel Zima nebo herci Marie Tomášová a Jiří Adamíra. - V Dobrovici se každoročně koná přehlídka amatérských divadelních souborů zvaná Pojizerské hry a festival dechových hudeb Fadrhonsova Dobrovice. - Město Dobrovice je střediskem mikroregionu Chlum.
  Keywordsměsta * dějiny města * majitelé města * tvrze * zámky * přestavěné zámky * tiskárny * cukrovary * pivovary * zaniklé pivovary * kostely * radnice * fary * hospodářské dvory * muzea * divadelní festivaly * hudební festivaly * osobnosti
  CitationSLÁDEČEK, Antonín. Paměti města Dobrovice a jeho okolí. V Praze: Nákladem města Dobrovice, 1900, s. 8-357.
  ANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 92-93.
  HERČÍK, Karel. Dobrovice 450 let městem, 1558-2008. 1. vyd. Dobrovice: Město Dobrovice, 2008, s. 11-137.
  Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
  NoteObec v okrese Mladá Boleslav.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (3) - File of personal names and family names
  (1) - File of geographical names
  (66) - File of personal names - persons from region
  (17) - File of corporation names - monuments in region
  (7) - File of geographical names - region
  (8) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (185) - ARTICLES
  (13) - Regional documents - books
  Databáze národních autorit NK ČR
  geographical name

  geographical name

Map

Show on map Mapy.cz

GPS: 50°22'9.84"N, 14°57'43.92"E

GPS: 50°22'9.84"N, 14°57'43.92"E

Number of the records: 1